Horizontalni i vertikalni sustavi za rad na visini.

Novost u našoj ponudi iz programa za siguran rad na visini su fiksni sustavi za rad na visini.

Ponuda privremenih i trajnih rješenja.

  • Privremeno - sustavi koji se koriste za kratkotrajne projekte ili jednokratne zadatke te se postavljaju i uklanjaju prema potrebi.

  • Trajno - osiguravaju trajnu zaštitu na mjestima gdje se radovi na visini odvijaju često i gdje je potrebna dugotrajna zaštita radnika.
Kontaktirajte nas >

Vrste fiksnih sustava za rad na visini:

1. Vertikalni sustavi zaštite

  • Omogućuju sigurno kretanje u okomitom smjeru tj. penjanje ili spuštanje.
  • Osnovne komponente: vertikalna vodilica, tračnica ili čelično uže (linija).
  • Korisnik se pomoću pomičnog (kliznog uređaja) za kretanje spaja na sustav, koji ga prati dok se penje te se aktivira na liniji ako dođe do pada.
  • Vertikalni sustavi imaju funkciju osobne zaštitne opreme, obzirom da štite korisnika na individualnoj razini jer radnik koristi vertikalni sustav za rad na visini i spaja se vlastitom opremom na njega, isti vertikalni sustav ne može koristiti više radnika istovremeno.

2. Horizontalni sustavi zaštite

  • Koriste se za zaštitu radnika na površinama gdje postoji rizik od pada s visine, na industrijskim postrojenjima, na održavanju visokogradnje, mostova, krovova...
  • Ne smatraju se osobnom zaštitnom opremom već spadaju u tzv. kolektivni sustav zaštite.
  • Kolektivni sustavi zaštite za rad na visini su zaštitne mjere koje su osmišljene da zaštite više osoba istovremeno na površinama gdje postoji opasnost od pada.

1. Vertikalni sustavi zaštite

  • EN 353-1: tip uređaja za zaustavljanje pada (krute linije): Sustavi koji se sastoje od užeta ili tračnice koja je namijenjena za pričvršćivanje (privremeno ili trajno) na strukturu na vrhu i dnu, na koju je pričvršćen pokretni uređaj.
  • EN 353-2: tip uređaja za zaustavljanje pada (fleksibilne linije): Sustavi koji se sastoje od linije koja je namijenjena za pričvršćivanje (privremeno ili trajno) na strukturu samo na vrhu, na koju je pričvršćen uređaj koji se pomiče.

Oba sustava imaju prekidnu čvrstoću veću od 15 kN. I kod EN 353-1 i EN 353-2 korisnik se povezuje s pokretnim uređajem i u slučaju pada, pokretni uređaj trebao bi „zahvatiti” uže, zakočiti  i zaustaviti pad.

Jedna od važnih stavki je i sustav za zaustavljanje pada koji ovisi o dostupnoj visini slobodnog prostora ispod nogu (fall clearance).


Projektiranjem se u obzir moraju uzeti parametri: položaj sidrene naprave, korišteni sustav za zaustavljanje pada i otklon kabela.

2. Horizontalni sustavi zaštite

Horizontalne sigurnosne linije - sustavi za rad na visini postavljeni uzduž krovova ili radnih površina na visokim razinama.

Koraci neophodni za puštanje horizontalne sigurnosne linije u uporabu:

  1. Analiza lokacije i procjene rizika
  2. Projektiranje sustava
  3. Ugradnja i testiranje sustava
  4. Obuka korisnika
  5. Redovito održavanje i periodička inspekcija

Vrsta podloge je ključna stavka koja utječe na projektiranje horizontalnog sustava. Sukladno vrsti podloge prilagođuju se struktura za pričvšćivanje horizontalne sigurnosne linije.

Europskom Uredbom definirane su i obveze korisnika osobne zaštitne opreme:

  • obavezno pridržavanje uputa koje se isporučuju uz opremu
  • pregled opreme prije svakog korištenja
  • periodični pregled opreme nakon 12 mjeseci od prvog dana korištenja opreme

Osobna zaštitna oprema se prema EU UREDBI 2016/425 dijeli u 3 kategorije:

  1. KATEGORIJA I - minimalni rizici
  2. KATEGORIJA II - rizici koji mogu uzrokovati ozljede, ali bez smrtnih posljedica
  3. KATEGORIJA III - smrtni rizici ili nepovratno oštećenje zdravlja

Zaštitna oprema za rad na visini spada u KATEGORIJU III - smrtni rizici.

PRO-PROM ZAGREB nudi cjelokupni asortiman zaštitne opreme za rad na visini, kao i edukacije i stručnu pomoć za odabir adekvatne opreme za siguran rad na visini te periodički pregled opreme za rad na visini.